TV COM
Sponser

Další odkazy

Fotogalerie Archiv

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
10.10.2016 otevřeno: 3547 x

Na čele 1. ligy se osamostatnila Velká Bystřice

Po čtyřech odehraných kolech druhé nejvyšší soutěže házenkářů se na vedoucí příčce osamostatnil ambiciózní klub z Hané, který je sice nováčkem, ale se zkušeným kádrem. Ve hře je letos v 1. lize mužů baráž o postup do obnovené česko-slovenské interligy a úvod soutěže zatím přináší brankové hody.

Prvoligová soutěž mužů má za sebou čtyři úvodní kola, která už napověděla, že jedněmi z největších adeptů na celkové vítězství budou týmy, které před touto sezónou dělily hned dvě úrovně soutěží. V sezóně 2015/16 extraligový Zlín a ve stejném období druholigová Velká Bystřice do uplynulého víkendu netratily ani bod a v těsném závěsu za nimi figurovaly v posledních sezónách tradičně silné české celky Chodova a Strakonic. Právě Chodov si však v domácím prostředí v sobotu vyšlápl na Valachy ze Zlína a sesadil je z průběžné první příčky v tabulce. Na ní poskočila Velká Bystřice, která se na čele osamostatnila díky vlastní suverénní výhře v Ostravě (také díky 5 brankám ostravského odchovance Dominika Gellnara, který v minulých letech hostoval z Ostravy do karvinského Baníku). Za Velkou Bystřici, v jejímž kádru jsou z extraligou prověřených jmen také Vít Pyško, Lubomír Veřmiřovský, Jiří Kubis nebo Kamil Zemánek, je v tabulce s dvoubodovou ztrátou zmíněné trio celků a také pátý Náchod. Velká Bystřice dobrý vstup do sezóny potvrdila i v ČP házenkářů, kde si po přesvědčivé výhře nad Uničovem připsala cenný skalp Orlů z Frýdku-Místku. Do osmifinále ČP házenkářů pronikly z prvoligových klubů také Strakonice a Zlín.

O průběhu 3. kola ČP házenkářů více ZDE

V čele 1. ligy mužů  je po 4 kolech s náskokem 2 bodů její nováček, SK Velká Bystřice. Foto: facebook SK Velká Bystřice


Prvoligová soutěž je v letošním roce velice zajímavá i s ohledem na budoucí vznik Interligy. Vítěz 1. ligy totiž bude hrát baráž o postup do česko-slovenské soutěže s desátým klubem konečného pořadí Extraligy 2016/17. Existuje tedy potencionální možnost z druhé nejvyšší soutěže proniknout do obnovené HIL. A zmíněné pohárové výsledky naznačují, že týmy z nižších soutěží jsou schopné v jednotlivých zápasech papírově jasným extraligovým favoritům čelit. Oproti minulému ročníku 1. ligu opustily tři kluby – Nové Veselí, které využilo práva postupu a bojuje v Extralize, zcela beznadějně poslední Přerov a Starý Plzenec, který si rozhodně herně ani bodově nevedl jako nováček loňské sezóny zle, ale jehož loňský kádr de facto přešel do druholigové Lokomotivy Plzeň. Na úkor Plzence tak v 1. lize opět startuje i Dvůr Králové nad Labem. Z druhých lig postoupily týmy Liberce a zmíněné Velké Bystřice, z Extraligy pak sestoupil rovněž zmiňovaný Zlín.
 

Michal Hub (v oranžovém dresu Bystřice pod Hostýnem) patří jak mezi prvoligové hráče s extraligovými zkušenostmi, tak do TOP10 střelců dosavadního průběhu 1. ligy mužů. Foto: A. Vejrostová  

 

Dosavadní čtyři kola nabídla velice atraktivní podívanou, o čemž svědčí fakt, že se hned polovina celků může pochlubit průměrem třiceti vstřelených branek na utkání a vyšším. Patří mezi ně i druhý nováček soutěže, Liberec, který si o víkendu připsal první body v soutěži po výhře 35:34 nad Bystřící pod Hostýnem. Nejproduktivnějším celkem soutěže je s průměrem 33 vstřelených branek na zápas Chodov, který o nadcházejícím víkendu zamíří na půdu Velké Bystřice. Nejméně produktivním týmem je zatím Olomouc, která je zároveň jediným celkem, který v této sezóně čeká na body. Na čele tabulky střelců je Matyáš Burda z Liberce. V TOP 10 střelců má zastoupení hned devět týmů, dva zástupce má díky Jiřímu Tillerovi a Michalu Hubovi Bystřice pod Hostýnem.

 

1. liga mužů 2016/17 - Produktivita v prvních čtyřech kolech*
kolo počet zápasů počet branek Ø branek na utkání počet s týmů s 30 a více brankami
1. 5 290 58,0 5
2. 6 347 57,8 5
3. 6 360 60,0 9
4. 6 357 59,5 7


* V nekompletně odehraných úvodních čtyřech kolech 1. ligy mužů padlo 1354 branek, což znamená, že gól padl v průměru každých 61 vteřin hry!