Házená v TV

20. 02. 2019 20:15 hod. ČT Sport
HBC Ronal Jičín - KH Kopřivnice
28. 02. 2019 18:05 hod. ČT Sport
HK FCC Město Lovosice - HC ROBE Zubří
18. 03. 2019 20:05 hod. ČT Sport
TJ Sokol Nové Veselí - Talent RObstav M.A.T. Plzeň
TV COM
Sponser

Další odkazy

Fotogalerie Archiv

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
22.5.2018 otevřeno: 1085 x

Litovel vyhrála první ligu, další medailové příčky braly Chodov a Bystřice

Prvoligová sezóna přinesla v podání deseti týmů nastupujících v této druhé nejvyšší národní soutěži přes sto třicet zajímavých soubojů. Nejvíc krát se v nich z vítězství radovali házenkáři Litovle, kteří tak po roce slaví návrat do nejvyšší házenkářské soutěže. Na paty jim šlapali hráči Chodova, třetí místo patří v letošní sezóně házenkářům z Bystřice pod Hostýnem. V další sezóně by v soutěži mělo opět bojovat dvanáct týmů.

Minulý víkend skončily boje v první lize mužů. Vítězem se stal celek Tatranu Litovel, který nedal ostatním soupeřům šanci a po roce si tak vybojoval právo postupu zpět mezi českou házenkářskou elitu. Hráči z Hané od prvního kola nenechávali nikoho na pochybách, kdo je největším aspirantem postupu. Vedení se podařilo udržet většinu kádru pohromadě, navíc vhodně doplnili družstvo mladými hráči, k tomu charismatický trenér Vávra a předpoklady byly naplněny. Na podzim tým nepoznal porážku, na jaře dvě prohry na palubovkách jičínského Béčka a Chodova, výsledek 32 bodů a jasné 1. místo. Rozhovor s trenérem Ivo Vávrou jsme přinesli zde.

Právě jeden ze dvou přemožitelů Litovle - pražský Chodov - obsadil stříbrnou příčku. 28 bodů v konečném účtování vyprodukoval zkušený tým, jehož jádro hraje pohromadě již řadu let a především domácí palubovka Chodova je pro všechny soupeře mimořádně horká. Pomyslný bronz vybojovali hráči HK Bystřice pod Hostýnem. I Valaši disponují zkušeným kádrem, 1. ligu hrají od ročníku 2009 - 10 po sestupu z Extraligy a po celou dobu neskončili hůř než na 5. místě. Ve svém kádru mají i letos nejlepšího střelce soutěže Jiřího Tillera, autora 133 branek.

 

Jiří Tiller, nejlepší střelec první ligy, prochází obranou Chodova. | Foto: A. Vejrostová

 

Legáta Hustopeče, letošní nováček soutěže, přišla o stupně vítězů až v předposledním kole v přímém souboji právě s Bystřicí p. H. Výkony tohoto týmu byly příjemným překvapením letošního ročníku. Celek po postupu z druhé ligy funkcionáři vhodně doplnili o zkušené hráče a hned tu byla štika 1. ligy. Pravda, v jarní části již celku trochu docházely síly. Na pátém místě skončil další tradiční účastník 1. ligy – záloha Jičína. Jak už to u „Béček“ bývá, většinu z 19 získaných bodů mají z domácích zápasů. O to překvapivější byla výhra družstva ve 14. kole v Chodově, která tak domácí vyřadila z boje po prvenství.

Mladý celek TJ Náchod na 6. místě střídal lepší okamžiky s horšími. Doma dokázal přehrát Hustopeče i prohrát s Velkou Bystřicí, bod dovezli na východ Čech z Bystřice pod Hostýnem. Tento celek má určitě perspektivu posunout se v tabulce v příštím ročníku výše. Sedmé Vršovice ukázaly, že na 1. ligu mají. Celek dobře dirigoval zkušený Bednář, hra byla dobře organizovaná a v řadě zápasů platilo družstvo jen daň za nezkušenost.

 

Tým Chodova při poradě během utkání v Bystřici pod Hostýnem. Bystřice zvítězila nad Chodovem v tomto utkání 27:25. | Foto: A. Vejrostová

 

Jistě zklamáním je 8. místo pro HC Zlín. Po sestupu z Extraligy a odchodu řady zkušených hráčů museli ve Zlíně vsadit na mladé hráče, v průběhu soutěže došlo i na výměnu trenéra. V odvetách už to šlo herně i výsledkově nahoru a po katastrofickém podzimu je nakonec 13 bodů úspěchem. Ani ve Velké Bystřici nebudou s předposlední příčkou a 12 body spokojeni. I zde došlo ke kádrovému zemětřesení a soutěž odtáhli věkově ještě povětšinou dorostenci. I tady je tím pádem ale výrazný výkonnostní potenciál, je jen otázkou, jak si s ním na Hané poradí.

Poslední zakončil soutěž s pouhými 5 body Dvůr Králové na Labem. Tento celek okupuje spodní patra tabulky již několik sezon. I zde to vypadá na generační problém.

Soutěž měla určitě svoji kvalitu a diváci viděli řadu velmi kvalitních zápasů. V příští sezóně 2018/2019 by mělo v soutěži opět nastupovat dvanáct týmů. Jedním z nově postupujících by měl být vítěz barážového utkání vítězů 2. moravských lig mezi SOGOSem Holešov a SHC Maloměřice. V prvním barážovém souboji těchto dvou celků zvítězili házenkáři Maloměřic vysoko 38:22 a Holešov by tak v odvětě musel dohnat šestnáctibrankovou ztrátu. Další postupové místo bylo dle nároku nabídnuto týmu Libčic nad Vltavou, vítězi 2. ligy Jihozápadní Čechy.