Házená v TV

22. 05. 2019 17:00 hod. ČT Sport
Finále: Karviná - Plzeň, přímý přenos na ČT Sport
26. 05. 2019 10:30 hod. ČT Sport
Finále: Plzeň - Karviná, živě na webu a HBB TV, záznam ve 22:50 na ČT Sport
31. 05. 2019 20:00 hod. ČT Sport
Kvalifikace o MS 2019: Česká republika - Černá Hora
12. 06. 2019 17:50 hod. ČT Sport
Kvalifikace EURO 2020: Finsko - Česko
TV COM
Sponser

Další odkazy

Fotogalerie Archiv

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
23.5.2018 otevřeno: 892 x

Dvojnásobná víkendová karvinská radost. Žáci jsou mistry Žákovské ligy

V Plzni zažili karvinští házenkáři skvělý víkend. Muži oslavili titul českého mistra a přidali se k nim i jejich mladší následovníci. Tým starších žáků vybojoval vítězství v Žákovské lize a za úspěšnou sezónou se ohlédla trenérka týmu Jana Hajžmanová.

Soutěží jste prošli s jedinou prohrou, formu jste potvrdili i v posledních zápasech a vaše skóre je impozantní, nastříleli jste prakticky dvojnásobek branek, než jste obdrželi. Jaké byly oslavy?

Není žádným tajemstvím, že mám jednu zásadu, nikdy u mě nestála hra na jednom nebo dvou střelcích branek. Každý z hráčů musí svůj výkon předat kolektivu. Naše "palební" síla byla rozložena na devět hráčů. Pochopitelně někdo dál víc, někdo dal míň branek, ale to nehraje roli. Oslavy? No ty ještě žádné nebyly. Na hřišti v Plzni po posledním utkání jsme si s klukama lehce připili šampaňským. Vedení klubu pro nás chystá ve čtvrtek 24.5.2018 společně s našimi muži, kteří shodou okolností také v Plzni o stejném víkendu vybojovali titul Mistrů ČR, oslavy na náměstí v Karviné

 

Jaká vedla k titulu cesta? Byli jste suverénní, jak hodnotíte uplynulou sezónu v soutěži?

Příprava začíná vždy již od 1. srpna. Jezdíme dvakrát za rok na sedmidenní kempy - letní v srpnu a zimní na přelomu ledna a února. Základ je kondiční příprava, vždyť žákovská liga není jen o jednom utkání. Trénujeme třikrát týdně, z toho dvakrát dvoufázově, protože většina hráčů je žáky sportovních tříd na ZŠ Slovenská se zaměřením na házenou. Pravidelně se zúčastňujeme turnajů v Novém Veselí, Zlíně, Povážské Bystrici a Praze. Nejlepší hráči z družstva jsou zařazeni v RHC a s tímto výběrem jsme hráli Česko-slovensko-polskou ligu, byli jsme na turnaji ve Stupavě, Povážské Bystrici, Polsku a také v Praze. Důležité je, že kluci získávají tímto hodně zkušeností. Něco se nám podařilo, něco ne, ale tak už to ve sportu chodí. Uplynulou sezónu hodnotím kladně, ale hlavní je, co si z toho kluci odnesou do vyšší kategorie - mladšího dorostu, kam přestupují.

 

Žákovská liga je specifický typ soutěže organizovaný formou turnajů – je tento formát z vašeho pohledu jiný i co se tká nároků pro přípravu a celkové fungování týmu?

Žákovskou ligu hrajeme moc rádi. Ještě jsme nevynechali žádný ročník. Tato soutěž je výborná a hodně motivační pro všechny. Tím, že hrajeme turnaje i mimo Žákovskou ligu, nám tento model vyhovuje. Je to fyzicky i psychicky náročnější, ale všechny tyto nároky se promítají do tréninkového procesu každého družstva. Je to dobrá škola pro zvyšování herního výkonu hráčů a tím je dána i šance lépe zvládat zátěž ve vyšší kategorii.

 

Jaký je tento mistrovský tým? Po stránce kolektivu i silných individualit a jak vidíte jeho budoucnost?

Tento kolektiv je spolu již pátý rok, chodí spolu do školy, trénují spolu a i v mladších žáci byli Mistry ČR v Házenkářském desetiboji. Individuality? Mohou být, ale pořád jsme tým. Jsou skupinky hráčů, to je pochopitelné, ale na hřišti to nesmí být znát, tam hraje celý kolektiv. To jim stále připomínám. Pochopitelně není všechno "růžové", hlavně nyní, v jejich věku, ale ustáli jsme to. „Jen v týmu je síla" připomínali klukům i hráči družstva mužů Michal Brůna a Nemanja Marjanovič na posledním tréninku před odjezdem na poslední kolo Žákovské ligy. Měli jsme přeci všichni, žáci i muži společný cíl - a to získat titul Mistr ČR, což se nakonec oběma podařilo. V družstvu jsou šikovní kluci, brankáři i hráči, je jen otázka, jak zvládnou přechod do družstva dorostu. Všem přeji hodně úspěchů v dalším výkonnostním růstu.

 

Kdo vám byl v soutěži největším soupeřem?

Všechna družstva jsou svým způsobem nebezpečná. Vždyť jsou to soupeři. Ale pokud mám někoho jmenovat, tak velmi silným týmem jsou družstva ze Zubří, Dukly Praha, Plzně, ale i Frýdku Místku, Velké Bystřice i Zlína. Každý z těchto soupeřů má silné individuality a výborné hráče. Prakticky všechna družstva měla své kvality, vždyť postoupila do Žákovské ligy. V každém družstvu bylo několik kvalitních hráčů. Odlišnosti nelze jmenovat, protože každé družstvo je složeno z hráčů – pubescentů - a to nikdy nevíte, co v tomto věku si hráč myslí, co udělá, co se mu zrovna v daný okamžik děje v hlavě.

 

Co vás s tímto týmem čeká teď na sklonku sezóny případně o prázdninách?

S klukama, kteří jsou ve výběru RHC, jedeme v červenci na mezinárodní turnaj do Slovinska. Z kolektivu, který vyhrál Žákovskou ligu, se 11 hráčů přesouvá do kategorie mladšího dorostu k panu trenérovi Jaroslavu Hudečkovi. Po zbytek července nás čeká nějaké to volno, dovolená a odpočinek. Já zůstávám na postu trenéra starších žáků, to znamená ročníku 2004-2005, no a od 1. srpna začínáme přípravu na sezónu 2018-2019. Takže „jedeme dál".

 

Starší žáci Karviné, vítězný tým Žákovské ligy. Foto: Ivo Dudek