Házená v TV

16. 10. 2019 18:00 hod. ČT Sport
STRABAG Rail Extraliga: HCB Karviná - HC Dukla Praha
05. 11. 2019 20:05 hod. ČT Sport
STRABAG Rail Extraliga: Cement Hranice - Pepino SKP Frýdek-Místek
12. 11. 2019 20:05 hod. ČT Sport
KH ISMM Kopřivnice - Sokol Nové Veselí
20. 11. 2019 18:00 hod. ČT Sport
STRABAG Rail Extraliga: Talent M.A.T. Plzeň - HCB Karviná
TV COM
Sponser

Další odkazy

Fotogalerie Archiv

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
7.6.2019 otevřeno: 3300 x

První liga ve dvanácti týmech, v baráži si ji vybojoval Vsetín, těsně přetlačil Bohunice

Pořádně dramatická byla baráž o 1. ligu mužů. Jedenáctku letošních účastníků 1. ligy, druhé nejvyšší domácí soutěže, doplní nováček ze Vsetína, který si místo vydobyl v baráži proti Bohunicím.

Nejdřív drama ve Vsetíně s výsledkem 27:27, pak v odvetě nejtěsnější možná výhra Vsetína v Brně s výsledkem 25:24. V první lize tak ve společnosti jedenácti účastníků letošního ročníku první ligy bude v tom příštím nastupovat Vsetín. Soutěž neopustí ani tým Hustopečí, který si sice svým vítězstvím v soutěži vybojoval právo postupu do Extraligy, nakonec ale podal přihlášku opět do 1. ligy mužů.

 

Vsetín do 1. ligy

Ale zpátky ke vsetínským házenkářům, vítězům 2. ligy mužů SM. „Jsme samozřejmě spokojení a nadšení. Naším cílem bylo soutěž vyhrát, což se nám povedlo. Všechny kluky musím pochválit za bojovnost. Nebylo to v žádném případě jednoduché, ale ke konci jsme měli i štěstí a zvládli jsme to,“ řekl Deníku Ľubomír Liba.

Postup do první ligy byl pro vsetínské házenkáře od začátku sezony jednoznačný cíl. Valaši se ale při plnění úkolu pořádně nadřeli. Po několika klopýtnutích to zase vypadalo, že skončí druzí a že nahoru půjde rival z Karviné. „V závěru jsme to neměli ve vlastních rukou. Pomohl nám ale Holešov, který v předposledním kole doma porazil Karvinou a tím nás dostal do hry,“ ví Liba. O všem rozhodla až závěrná střetnutí. Zatímco Zbrojovka jela do Rožnova pod Radhoštěm, Severomoravané hráli s béčkem Frýdku-Místku.

 

Foto: Petr Ryp

 

„Soupeř hrál už v deset dopoledne, kdežto náš zápas byl na programu až od čtyř. Frýdek přijel do Karviné s několika extraligovými hráči a o gól tam vyhrál, takže jsme věděli, že můžeme v Rožnově i prohrát a stejně druhou ligu ovládneme,“ prohlásil zkušený kouč. Potom přišlo barážové utkání mezi Vsetínem a vítězem 2. ligy JM Tatranem Bohunice. „Byl to opravdu strašný nervák. Nesmírnou bojovností jsme to zvládli,“ oddechl si Liba.

Postup do vyšší soutěže s sebou vedle radosti ale ponese i větší nároky na přípravu i čas strávený na cestách k zápasům po celé republice. „Kádr máme celkem široký, takže doufám, že kluci budou chodit. Motivaci snad mají. Drtivá většina studentů v týmu sice jezdí do školy do Brna, takže na trénink přijdou pouze v pátek. Tyto problémy ale mají všechny oddíly,“ říká Liba, který má větší strach z časové náročnosti cestování a s tím souvisejícími možnostmi zkušenějších členů kádru: „V týmu mám pět inženýrů a všichni mají doma dvě děti. Bojím se, že se jim ven moc nebude chtít jezdit.“

 

Foto: KH Zbrojovka Vsetín Facebook

 

V kádru budoucího prvoligového nováčka jsou kromě nejlepšího střelce Nesvadby také Čížové, Sucháček nebo talentovaný Ištvánech. Letos k nim přibude ještě Havran. „Všichni jsou dorostenečtí mistři republiky. Navíc spousta kluků prošla Zubřím, kde se zdokonalili, vytrénovali a nyní se skoro všichni vracejí,“ upozorňuje a krátce shrnuje i cíle, se kterými tým do soutěže vstoupí: „Nevím, jakou úroveň má první liga, ale chceme hrát uprostřed tabulky a nemít hlavně problémy se záchranou,“ uzavírá Liba.


V Bohunicích zklamání, ale i spokojenost se sezónou

Bezprostředně po vyrovnané baráži vládlo v Bohunicích přirozené zklamání. „Vyhrál šťastnější tým, ne lepší,“ komentoval výsledek baráže za tým Bohunic Jiří Řezník a dodal: „Měli jsme i trochu smůlu, před baráží jsme přišli o jedno křídlo. Sešlo se toho víc najednou.“

S odstupem několika dnů už ale převládá zase i dobrý pocit z výkonů, které tým předváděl po celou sezónu. „Sezónu hodnotíme kladně. Není to úplně zklamání. Z devátého místa z minulé sezóny jsme vybojovali ve 2. lize vítězství. Vsadili jsme na mladé a zkusíme to prostě příští rok. Chceme pracovat dlouhodobě a rychlé úspěchy nás tolik nezajímají, už to trochu přebolelo,“ vysvětlil Řezník.

 

Foto: Petr Ryp

 

Bohunice tým postavili na mládí a v nastavené strategii chtějí pokračovat i v budoucnu. „Opřeli jsme se o dorostence, ročníky 2000, kteří odehráli 80 % zápasů. Potřebujeme tým doplnit o gólmany. Tam nás tlačila bota, ale už se nám rýsuje zlepšení. Posílíme kádr a chceme to v další sezóně zkusit znovu. Zkusíme 1. ligu vybojovat za rok,“ řekl Řezník.

Ten se snaží využít osobních dobrých vztahů a přivézt do Bohunic posily tak, aby byla spolupráce přínosná oběma stranám. „Snažím se domluvit na spolupráci s týmy v okolí. Dojednat dobré podmínky a přivézt k nám mladé kluky,“ vysvětluje a doufá: „Věřím, že se nám pomaličku začíná dařit navázat v Brně spolupráci mezi některými kluby a kluby v okolí. Snad přestaneme jít proti sobě a naopak se pokusíme spolupracovat, abychom i Brno jako město posunuli házenkářsky nahoru tak, jak by si to město této velikosti zasloužilo. Tedy mít v Brně alespoň jeden konkurenceschopný tým. To je tady dlouholetý problém, alespoň já to tak cítím. Snad se nám ta spolupráce podaří konečně zlomit.“