Sportnect turnaje - vysledkový servis zdarma
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Archiv

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
19.2.2020 otevřeno: 1225 x

Pozvánka na 1. ligu: Jedna Bystřice šlape na paty vedoucím Strakonicím, druhá se potřebuje odlepit ze dna tabulky. Jak si vedly týmy v zimní přestávce?

Po zimní přestávce se na scénu zase vrátí o víkendu 1. liga mužů. Jak si kluby zhodnotily podzimní výsledky, kdo posílil kádr a s jakými ambicemi vstoupí družstva do jarních odvet? To vám přiblížíme ve dvoudílném seriálu.

 

Na čele tabulky 1. ligy mužů přezimoval tým HBC Strakonice. V jedenácti zápasech podzimní části Strakonice osmkrát vyhrály, jednou remizovaly a tabulku vedou s dvoubodovým náskokem na druhou Velkou Bystřici. „S výsledky jsem více méně spokojen, nejvíce mě mrzí prohra ve Zlíně, kde nám zápas vůbec nevyšel. Potenciál ve zlepšení vidím především v nasazení při venkovních utkáních, ty se hrají často na Moravě a v dopoledních hodinách a my k nim musíme vyrážet brzo ráno. Hráčům toto ranní cestování vůbec nevyhovuje, ale bohužel nemáme podmínky na to cestovat den předem,“ konstatoval trenér Strakonic Michal Zbíral.

Přestože výsledky týmu byly dobré, klub angažoval v zimě dvě nové posily. „Přišel k nám z Plzně Vojta Klaus, který se vrací po vážném zranění, a uvidíme, jak to bude vypadat v ostrých zápasech. Dále jsme angažovali zkušeného Josefa Klača z Chodova. Hostování ukončil Tomáš Fliegl,“ jmenoval Zbíral, který se v zimní přípravě potýkal s řadou zdravotních absencí u svých svěřenců: „V průběhu celé přípravy nás bohužel trápila marodka. Byla tam drobná zranění a chřipková epidemie, takže je mezi hráči velký rozdíl v počtu odtrénovaných jednotek. Zaměřili jsme se proto spíše na kondici a individuální dovednosti. V zimní přestávce jsme se zúčastnili turnaje Budweis Starnet Cup, na kterém jsme si připsali 3 výhry, a dále jsme sehráli přátelský dvojzápas s druholigovým týmem Šťáhlav.“

Tým chce udržet pozici na čele tabulky po zbytek sezóny a vybojovat celkové vítězství. „Cílem zůstává vítězství v soutěži, ale nečeká nás k němu lehká cesta. Musíme pokračovat v dobrých výkonech zejména v domácím prostředí, kde jsme tuhle sezónu neprohráli, a samozřejmě vylepšit venkovní bilanci,“ vyhlíží k jaru Zbíral a dodává i druhý cíl, který si tým klade: „Tím je pokračovat v atraktivní házené, kterou jsme v první polovině sezóny předváděli, a odvděčit se tak fanouškům, kteří chodí na zápasy ve velkém počtu a hodně nám pomáhají.“

 

 

Na opačném pólu tabulky je k velké nelibosti týmu i jeho příznivců družstvo Bystřice pod Hostýnem. Poslední místo v tabulce, to v Bystřici dlouho nepamatují. „V posledních sezónách jsme se pohybovali vždy na čelních příčkách tabulky, takže o nějaké spokojenosti nemůže být řeč. Dvě výhry v podzimní části - to je velmi málo. Hráči si musí uvědomit, že bez tréninku to nejde. V zápasech nám chybí koncentrace a soustředěnost, z čehož plynou "hluché desetiminutovky", díky kterým jsme prohráli hodně utkání,“ komentuje nepříznivý vývoj soutěže trenér Bystřice pod Hostýnem Martin Žůrek, ale současně dodává: „Pozitivní je, že celý tým se chce s touto situací poprat a udělat vše, co je v jeho silách.“

Tým si tak pro zbytek sezóny klade jediný cíl. „V jarní části sezóny musíme být trpěliví a soustředit se vždy na konkrétní zápas. No, a vzhledem k postavení v tabulce je jednoznačným cílem záchrana prvoligové příslušnosti,“ konstatoval Žůrek.

I bystřický tým posiloval. Na jaře za něj budou nastupovat na pozicích spojek zuberští házenkáři Radomír Válek a Lukáš Mořkovský. Tým se na jarní boje připravoval od 6. ledna, odehráli turnaj v Hranicích s extraligovými týmy a jedno přípravné utkání s dorostem Zubří. „Celý měsíc jsme se věnovali zejména kondici, která nás limitovala ve většině utkání a také proto došlo k rozšíření kádru, aby hráči měli kratší hrací časy hrané ve vyšším tempu,“ doplnil Žůrek.

 

 

Další Bystřice v prvoligové soutěži – Velká Bystřice – se vyhřívá na druhé příčce. A v týmu tak přirozeně panuje spokojenost. „Výsledky podzimní části sezóny jsou vzhledem počtu venkovních utkání - bylo jich sedm - nad očekávání. Určitě jsme rádi, že se podařilo získat cenné body z palubovek soupeřů, což se nám doposud tolik nedařilo,“ uvedl za tým Velké Bystřice Jiří Strádal.

„Letos jsme vynechali soustředění na horách a přípravu jsme absolvovali v domácích podmínkách. Jinak příprava probíhá jako obvykle, první fáze byla více zaměřená na fyzickou přípravu, poté se kluci začali věnovat hře s míčem,“ doplnil Strádal s tím, že před odvetami tým Velké Bystřice opustili Tomášové Mráz a Spurný. „Budeme se snažit pokračovat v dobrých výkonech z podzimní části. Uvidíme, jak se nám podaří odehrát série první čtyři utkání, která hrajeme doma. Poté budeme chytřejší,“ dodal Strádal.

 

 

Místo ve středu tabulky okupuje Dvůr Králové. Výsledková bilance družstva je zcela vyrovnaná. Pětkrát královedvorští házenkáři vyhráli, pětkrát prohráli a jednou remizovali. „S výkony jsme víceméně spokojeni, ještě více jsme ale spokojeni s výsledky. Až na utkání ve Strakonicích jsme sehráli 10 vyrovnaných zápasů a máme z nich 11 bodů. Držíme se dál od sestupových pozic, to se nám v posledních sezónách nedařilo. Mrzí nás domácí porážka s Velkou Bystřicí, tu nám ale vynahradila vítězství na palubovkách lokálních rivalů v Náchodě a Jičíně,“ pochvaluje si prezident klubu Pavel Etrich a dále pokračuje: „Do týmu se postupně daří zapracovávat naše mladé odchovance. Funguje obrana společně s již tradičně kvalitními výkony brankáře Babčaníka. Konečně se i zvedá produktivita v útoku. Nízký věkový průměr našeho týmu se občas negativně projevuje ve vyrovnaných koncovkách některých utkání. Věřím ale, že s přibývajícími zkušenostmi se to bude dále zlepšovat.“

Tým neposiloval, ale ani se s nikým neloučil. „K žádným změnám v týmu nedošlo. Snad se během pauzy podařilo doléčit všechna menší zranění. Až na dlouhodobě zraněného Matyáše Hampla by měl být tým kompletní,“ těší dále Etricha.

Duržstvo se připravovalo hlavně v domácích podmínkách, mimo to házenkáři absolvovali soustředění v Krkonoších. Teď doufá, že dobře rozehraný soutěžní ročník dobře doplní jarními úspěchy. „Chtěli bychom navázat na podzimní část. Primární cíl je udržení soutěže a ideálně středu tabulky. K tomu by nám mělo pomoct, když udržíme v jarní části domácí neporazitelnost,“ vyhlíží k odvetám Etrich. 

 

 

1. liga mužů - 12. kolo - rozpis

Házená L.Hustopeče - HBC Strakonice 1921 22. 2. 11:00
Náchod - Vsetín 22. 2. 17:00
Velká Bystřice - S.Vršovice 22. 2. 17:30
HK Bystřice p.H. - Chodov 23. 2. 11:00
Dvůr Králové - HC Zlín 23. 2. 17:00
HBC Ronal Jičín "B" - TJ Tatran Litovel 23. 2. 17:00

 

Pokračování v dalším příspěvku.