Sportnect turnaje - vysledkový servis zdarma

Házená v TV

22. 02. 2020 18:50 hod. ČT Sport
HK FCC Město Lovosice - Talent M.A.T. Plzeň
27. 02. 2020 17:00 hod. ČT Sport
Sokol Nové Veselí - KH ISMM Kopřivnice
10. 03. 2020 20:15 hod. ČT Sport
HCB Karviná - Talent M.A.T. Plzeň
14. 03. 2020 17:50 hod. ČT Sport
HK FCC Město Lovosice - HCB Karviná
TV COM
Sponser

Další odkazy

Fotogalerie Archiv

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
2.10.2012 otevřeno: 2181 x

Překvapivý lídr TGE 2012/13

Je brněnské vedení dílem příznivého losu, či má nejvyšší soutěž házenkářů novou štiku, která bude čeřit vody na špičce soutěže jako Lovosice před dvěma lety?

 

Aktuální pozice brněnských házenkářů nezůstala k naší radosti bez povšimnutí místních médií včetně brněnské redakce České televize. Přinášíme však poněkud podrobnější analýzu výkonů celku, který po čtyřech odehraných kolech vede extraligovou tabulku (za poskytnutí údajů z technických zápisů opět děkujeme klubu, konkrétně trenéru Janu Hegarovi).

 

Zpevněná defenzíva a výborná forma brankářů

 


Nespornou devízou jihomoravského klubu jsou v počátku sezóny výkony brankářů Bavlnky a Pokorného. Brno díky nim vévodí také gólmanským statistikám úspěšnosti a Bavlnka je zároveň nejčastěji zasahujícím brankářem ligy. Díky úspěšným zákrokům při sedmimetrových hodech v Jičíně si již vysloužil nominaci do přehledu akcí z úvodního extraligového kola, ale kolega Pokorný při likvidování „sedmiček“ nezůstává příliš pozadu. Brno dosud čelilo 18 sedmimetrovým hodům, z nichž obdrželo pouze 11 branek! Bavlnka zlikvidoval 5 hodů z 15 a Pokorný se v této činnosti může dokonce pochlubit úspěšností nad 66%, neboť zlikvidoval 2 ze 3 hodů!

 

Před dvojící gólmanů, kteří evidentně mají formu, působí navíc důrazná obrana, na jakou nebyli v Brně již dlouho zvyklí. Příchody Josefa Klača a Michala Dostalíka (v jeho případě je lépe hovořit o návratu, spíše než o příchodu) znamenaly vyztužení středu obrany, proti kterému se v úvodu extraligového ročníku nebyly schopni výrazně prosadit ani dynamičtí mladí hráči (typu jičínského tria Babák – Vocásek – Zeman nebo plzeňské ofenzívy v čele s Bečvářem), ani zkušení hráči Přerova. O významu zmíněných hráčů pro výsledky klubu svědčí i statistiky. Klačo si za uplynulá čtyři extraligová kola připsal 22 obranných „plusů“, Dostalík pouze o tři méně. Dvojici brousků navíc zdatně sekunduje také silově disponovaný Jan Hubáček, který penzum práce odvádí i v útočné fázi.

 

I když už letos Josef Klačo zaznamenal také pět branek, jeho úloha je především defenzivní. Někdejší nadějný střelec (levé křídlo) se díky zkušenostem a fyzické konstituci po návratu do nejvyšší české soutěže stal jedním z nejdůrazějších obranců.
Foto: www.kpbrno.cz.

 

Pestrá hra spojek, z které těží celý tým
 

 

Před sezónou byly avizovány především posily v osobách Viktora Hastíka a Michala Dostalíka, ale kdo čekal, že hra jihomoravského celku nabude podoby individuální spolupráce těchto dvou hráčů, musí být překvapen dosavadním týmovým pojetím ofenzívy hry Brna. O rozložení tlaku mezi více hráčů se stará také Tomáš Mičola, který nastřílel ve čtyřech kolech 31 branek, z toho 25 ze hry (vůbec nejlepší bilance v TGE 2012/13). Právě rozložení střelecké úlohy mezi více hráčů svědčí i někdejšímu českému juniorskému reprezentantovi Janu Hubáčkovi, který si vedle 21 branek připsal netradičně také 16 asistencí (stejně úspěšným nahrávačem je v brněnském dresu pouze tvůrce hry Hastík). „Mají dobře složený tým. Spojky, které umí vystřelit z dálky i přejít jeden na jednoho, kvalitního pivota, navíc rychlá křídla, díky kterým mají nebezpečnou přechodovou fázi,“ hodnotí ofenzivní hru Brna přerovský trenér Jiří Závodník, jehož celek o víkendu v Brně podlehl rozdílem 17 branek.
 

Rozložení branek v letošní sezóně
Hráč Ročník Post Branek
Mičola Tomáš 1987 SS, PS 31
Hastík Viktor 1985 SS 23
Hubáček Jan 1989 LS 21
Dostalík Michal 1977 P 18
Barabáš David 1986 PK 9
Klačo Josef 1982 LK 5
Zima Tadeáš 1989 LK 4
Paseka Petr 1991 LK 4
Komárek David 1992 PK 4
Joppek Lubomír 1992 PK 4
Ryšavý Martin 1985 P 3
Koubek Lukáš 1991 SS 1


 

 

Poctivý přístup studentů a „chlapů z práce“
 

 

Brněnský klub trénuje čtyřikrát týdne, což není číslo, které by nějak předurčovalo k enormní výkonnosti. Z šestnáctičlenného kádru mají všichni hráči mimosportovní závazky, devět z nich „civilní“ zaměstnání, zbylá sedma je vysokoškolskými studenty. „S jejich přístupem v trénincích jsem velice spokojený, je to jeden z důvodů, proč zatím vítězíme. Zápas s Frýdkem-Místkem jsme otočili ve svůj prospěch až na konci prvního poločasu a lepší fyzickou připravenost jsme prokázali i v zápase s Přerovem,“ chválí svěřence trenér Hegar.

 

Janu Hegarovi se v loňské sezóně podařilo stabilizovat kádr a s posilami pomýšlí na elitní šestku. Brněnský trenér
ale varuje před přílišnými očekáváními po povedených úvodních kolech. Foto: www.kpbrno.cz.

 

Omezení počtu technických chyb
 

 

Trenér Hegar může být spokojený s dosavadními statistikami také s ohledem na počty ztrát míče. Brno se zatím drží stabilně okolo deseti technických chyb na utkání, což při počtu útoků v moderní házené není vysoké číslo, zvláště v porovnání s předchozími sezónami celku z Králova Pole. „Naše výkony jsou vyrovnané, i co se týče ztrát míče. Tvoříme minium laciných technických chyb a to je vždy dobře,“ neskrývá potěšení Hegar.
 

Počty ztrát míče v letošní sezóně
Soupeř Jičín Frýdek-Místek Plzeň Přerov
Počet ztrát 12 8 10 11


 

 

Tato statistika brněnského celku je pro dlouhodobého fanouška české házené výjimečná i s ohledem na působení Viktora Hastíka. Jeden z nejlepších extraligových střelců posledních sezón, který postupně vystřídal vedle brněnského dresu, týmy Frýdku-Místku, Karviné nebo Přerova vždy patřil mezi často chybující hráče, jakoby však tuto sezónu dospěl v opravdového vůdce týmu. „Hlavní jazýčkem na vahách našeho vzájemného duelu byl právě Hastík. Nejen střílel branky, ale to, jak řídil hru domácích, bylo pro zápas určující,“ hodnotí roli domácí střední spojky v zápase Brna s Frýdkem-Místekem zatím nejlepší střelec SKP a celé TGE 2012/13, Tomáš Hes. Hastík z pozice střední spojky s přehledem diriguje akce Jihomoravanů a zásobuje nahrávkami jak spoluhráče na spojkách, tak především zkušeného a silově disponovaného pivota Dostalíka. Už od svého vstupu do špičkové seniorské házené v dresu interligového Brna patřil Hastík mezi spíše problematické hráče, s přibývajícím roky však v sobě střední spojka s enormním tahem na branku nachází stále více týmových vlastností - a těží z toho celý brněnský klub. „Viktor do interligového týmu přišel z SCM Zubří a už tehdy ukazoval obrovský potenciál. Jeho největším problém ale byla zodpovědnost a schopnost týmové hry. Počátek letošní sezóny se mu hodně povedl, ale zda už dospěl v komplexního hráče ukáže až delší časový horizont,“ říká Vojtěch Srba, současný kouč Lovosic, který v sezóně 2004/05 vedl interligové Brno.

 

Viktor Hastík uvolňuje Michala Dostalíka v zápase Brno - Frýdek-Místek. Foto: www.kpbrno.cz.

 

 

Ambice klubu lákají i diváky
 

Najdou si do haly „Na Vodové“ cestu diváci? To je otázka, která musí zajímat házenkářské fandy v celé republice. Ve velkých městech jsou dlouhodobě návštěvy na extraligových duelech nižší a své o tom vědí v Brně nejen z posledních extraligových sezón, ale také z dob působení v česko-slovenské HIL. Brnu však zatím chybělo pro řadu nezaujatých fandů to nejdůležitější - vítězné výsledky. Že by první pozice v TGE mohla pomoci najít brněnským sportovním fanouškům cestu na házenkářské duely, naznačil sobotní zápas s posledním Přerovem, na který dorazilo více než 500 diváků (viz srovnávací tabulka níže). To je příslibem pro příští domácí utkání, kterým bude navíc duel z nejprestižnějších. V sobotu 20. října hostí Brno od 17.00 hod. Duklu Praha a pokud se potvrdí rostoucí návštěvy brněnského publika, bude to pozitivní signál pro celou českou házenou.

 

Porovnání návštěvnosti v minulé a této sezóně
Sezóna Fáze Frýdek-Místek Přerov
2011/12 základní část 285 204
  nadstavba 85 -
2012/13 základní část 352 505

 

Vezme těžký říjen Brnu vítr z plachet?
 

 

Brno rozhodně nemělo nejjednodušší start do sezóny, absolvovalo zápasy v Jičíně a Plzni, ale přeci jen pokud se svým posíleným kádrem reálně uvažovalo o postupu tabulkou vzhůru, byly domácí zápasy vlastně povinnými body (v letošní vyrovnané sezóně ale nebude pro žádný celek některé z utkání TGE znamenat automatický zisk bodů!). Říjnový los však působí obtížněji než ten zářijový. Jihomoravané míří na palubovky Karviné a vždy nepříjemné Kopřivnice, v domácím prostředí se představí jen jednou, ve zmiňovaném zápase 7. kola proti Dukle Praha. Zápas 6. kola, ve kterém se Brno představí v Lovosicích, je sice z důvodu účasti Severočechů v pohárové Evropě přesunut na počátek listopadu, ale původně měl být sehrán 13. října a bude se jednat o další důkladný test skutečné síly svěřenců trenéra Hegara. Ať už bude bilance Králova Pole v následujících kolech jakákoliv, je už teď zjevné, že se suverénním úvodem sezóny klub z Králova Pole zařadil mezi žhavé kandidáty na postup do elitní šestky.

 

 

V loňském roce k tomuto postupu potřebovaly týmy TGE získat minimálně 23 bodů (šestý Přerov měl bilanci v základní části 11 výher – 1 remízy – 10 proher, resp. sedmá, tedy už nepostupující, Plzeň při stejném bodovém zisku bilanci 9 výher - 5 remíz – 8 proher). Také čísla z prvního ročníku fungování nadstavbového systému ukazují, že se aspiranti na postup musí základní částí probít s úspěšností mírně nad 50% (v sezóně 2010/2011 měl sedmý Jičín po 22 kolech na svém kontě 22 bodů za 9 výher, 4 remízy a 9 proher).
 

 

Že úspěšný vstup do sezóny je jen prvním krůčkem, který nemusí v konečném účtování hrát vůbec žádnou roli, vytrvale opakují zkušené opory Dostalík s Hastíkem, a rovněž trenér Hegar, který připomíná, že první prognózy bude moci činit až po měsíci říjnu. „Teprve až po zápasech se silnou trojkou Karviná, Lovosice a Dukla budeme moci říci, jakou roli vlastně tuto sezónu budeme v Tipgames extralize hrát. Aktuální postavení a výkony nás všechny těší, ale nelze je přeceňovat,“ varuje brněnský kouč.

 

 

Co řekli o výkonech Brna dosavadní soupeři?
 

Zeptali jsme se zástupců dosavadních extraligových soupeřů brněnského klubu na stručné zhodnocení vzájemných duelů. Při jejich odhadu šancí brněnského klubu v další fázi sezóny shodně zaznívala slova o velice dobře složené základní ose týmu, ale také o velké závislosti výsledků Brna na zdravotním stavu hráčů této základní osy.

 

 


Aleš Babák, HBC Ronal Jičín, trenér

1. kolo Jičín – Brno 23:23 (10:8)
Už na přípravném Kers Cupu se Brno prezentovalo tak, že pokud mu vydrží zdraví hráči základní šestky, bude určitě výše než v loňské sezóně, přesto je aktuální příčka pro mě osobně překvapením. V našem vzájemném utkání ukázali svou sílu, hráli tvrdě v obraně a drželi s námi celý zápas krok, a když se k tomu přidaly naše neproměněné šance, byl z toho remízový výsledek.“

 

 

Tomáš Hes, SKP Frýdek-Místek, aktuálně nejlepší střelec TGE 2012/13
2. kolo Brno – Frýdek-Místek 36:29 (20:18)
Úvod zápasu se nám vydařil, vedli jsme o tři, čtyři branky, ale zlom přišel po zranění Jaroslava Dyby kolem 20. minuty zápasu. Rychle jsme ztratili vedení, domácí převzali iniciativu a my už neměli šanci na obrat ani zdramatizování druhého poločasu. Klíčovou roli hrál v zápase Viktor Hastík, který naší defenzívě dělal největší problémy.“

 


Martin Šetlík, Talent M.A.T. Plzeň, trenér
3. kolo, Plzeň – Brno 25:32 (13:14)
Brnu na rozdíl od nás ten zápas vyšel, a tak se mu podařilo vnutit nám svůj způsob hry. To je vždy potíž, navíc když jsme se nedokázali vyrovnat s kvalitním výkonem Bavlnky v brance hostí. Jirka byl základním kamenem jejich úspěchu v Plzni a ukázal, že do místa svého někdejšího působení přijel se zvýšenou motivací.“

 


Jiří Závodník, Sokol Přerov HC, trenér
4. kolo, Brno – Přerov, 36:19 (19:11)
Brno vyhrálo zcela zaslouženě. Předčilo nás pohybem i důrazem ve střelbě, která byla naší slabinou. Brankáři domácích odchytali dobrý zápas a soupeř nás trestal rychlými přechody. Utkání se ale pro Přerov mohlo vyvíjet určitě příznivěji, kdyby se nám během první půle nezranili dva z klíčových hráčů, Martin Kavka a Radim Kovařík.“